Ryby treskovité

Treska obecná -  je nejvyhledávanějším druhem. Dorůstá velikosti až 20 kg, běžná velikost je 1 – 2 kg. Na náš trh docházela ve zmrazeném stavu a v podobě zmrazeného filé. Protože její ceny v důsledku stále stoupající poptávky a poklesu výlovu neúnosně stouply, dochází nyní na náš trh v omezeném množství v podobě luxusněji baleného filé, obalovaných porcí a tyčinek.

Treska tmavá – v podobě filé nahradila na našem trhu do značné míry tresku obecnou. Její maso je obdobné konzistence a chuti, ale šedavé, někdy až tmavě šedé barvy. Tmavou tresku nazývají Němci „mořský losos“ pro značnou podobnost celé ryby s pravým lososem. Podobnost ryby i jejího názvu vedla zřejmě k prvním pokusům a pozdějšímu masovému rozšíření výroby náhražky pravého lososa obarveným a zauzeným masem právě tmavé tresky.

Aljašská treska – představuje na našem trhu relativní novinku, ačkoliv co do množství zaujímá dnes z celkového výlovu treskovitých ryb na světě první místo. Vyskytuje se už, jak naznačuje jméno, výhradně v Tichém oceáně od pobřeží Aljašky přes Beringovu úžinu a podél východního pobřeží Ruska až k břehům Japonska. Na náš trh dochází ve zmrazeném stavu o velikosti 250 – 300 gramů nebo jako obalované porce.

Treska poutassou nebo též modrý vitling je další novinkou na našem trhu. Dokud bylo jiných treskovitých ryb dostatek, nevěnovaly jí rybářské země takovou pozornost, ale v současné době je považována za velmi perspektivní druh. Na rozdíl od ostatních treskovitých ryb je vhodná k marinování. Na našem trhu je k dostání zmrazená nebo v marinovaných výrobcích obdobného sortimentu jako u marinád sleďů. Je drobnější velikosti, obvykle 200 – 400 gramů.

Štikozubec obecný a štikozubec stříbrný – docházejí na náš trh zmrazené pod tržním názvem „mořská štika“, velikosti 200 – 600 gramů, částečně též jako uzená mořská štika, někdy i pečená ve vinném nálevu. V poslední době se z této ryby vyrábějí konzervy.